Fizjoterapia dla dzieci, mam i kobiet – Warszawa

Zespół Downa- kompleksowa opieka terapeutyczna kluczem do samodzielności

Zespół Downa, czyli trisomia 21 chromosomu, to wrodzona wada genetyczna. Jest najczęściej występującym zaburzeniem chromosomalnym u ludzi. Zamiast 2 chromosomów 21 pary, występują 3. Charakterystyczne cechy dla Zespołu do dysmorfia twarzy, upośledzenie intelektualne oraz wady wielonarządowe.

Osoby dotknięte trisomią 21 chromosomu posiadają charakterystyczne cechy twarzy, które sprawiają, że są one łatwo rozpoznawalne w społeczeństwie. Są to: 

  1. skośne ustawienie szpar powiekowych,
  2. zmarszczka nakątna,
  3. nisko osadzone, małe małżowiny uszne,
  4. szeroko rozstawione szpary powiekowe,
  5. spłaszczony profil twarzy i nasada nosa,
  6. często otwarte usta, ze względu na obniżone napięcie mięśniowe i przerośnięty język.

Cechom tym towarzyszą często wady wielu narządów m.in.: serca, przewodu pokarmowego, wzroku i słuchu, zmiany w budowie kośćca. Do tego dochodzą zaburzenia endokrynologiczne oraz immunologiczne.

To wszystko razem wzięte powoduje wiele trudności rozwojowych. I aby ułatwić zdobywanie samodzielności i poprawiać jakość życia pacjentów dotkniętych tą chorobą, to potrzebne jest wsparcie wielospejalistyczne już od pierwszych dni życia, kiedy tylko nie będzie przeciwskazań medycznych. Nie odkładając rehabilitacji w czasie jesteśmy w stanie wykorzystywać naturalny potencjał i plastyczność układu nerwowego.

Podstawowym działaniem powinna być rehabilitacja.

Dzieci z Zespołem mają obniżone napięcie mięśniowe, co powoduje uogólnioną wiotkość. Z opóźnieniem osiągają rozwojowe kamienie milowe, a jakość wzorców motorycznych jest w konsekwencji słabsza.  Sprawny rozwój ruchowy jest bazą wyjściową do rozwoju obszaru poznawczego. 

Podstawowe metody pracy, to metoda Vojty oraz metoda Bobath.

Vojta związana jest ze stymulacją określonych stref na ciele pacjenta na skutek czego uzyskuje się automatyczną odpowiedź ruchową.  Metoda Bobath opiera się na regulowaniu napięcia mięśniowego, wyzwalaniu prawidłowego ruchu i przenoszenie tego ruchu na życie codzienne. Dlatego też częścią tej metody jest już pielęgnacja noworodka. 

Systematyczną rehabilitacją neurofizjologiczną możemy wypracować poprawę napięcia mięśniowego, skorygować płasko- koślawe ustawienie stóp, koślawość kolan czy przeciwdziałać skoliozie, która często towarzyszy dzieciom z Zespołem.

Zdecydowana większość dzieci z Zespołem Downa chodzi samodzielnie, więc celem terapii nie jest nauka chodu, a dbanie o jak najlepszą jakość ruchu.

Dzieci dotknięte Trisomią mają wiele trudności sensorycznych.

Często spotykana jest nadwrażliwość: w sferze oralnej objawiająca się m.in. zwiększonym odruchem wymiotnym; w obrębie dłoni jest to niechęć do dotykania mas różnej konsystencji. Nadwrażliwość często dotyczy także innych części ciała. Kolejnym problemem jest zaburzony odbiór bodźców przedsionkowych (bodźce ruchowe) oraz oraz bodźców proproceptywnych (bodźce pochodzące z czucia głębokiego).

Powoduje to niezgrabność ruchową, brak obronnego wyprostu rąk, słabszą koordynację ruchową oraz trudności równoważne. Dlatego równolegle z rehabilitacją ruchową dzieci powinny uczestniczyć w terapii integracji sensorycznej.

Rozwój mowy i porozumiewania się przebiega z opóźnieniem, a wczesne wsparcie logopedyczne daje możliwość skorygowania mowy. Terapia logopedyczna obejmuje najczęściej masaż okolicy orofacjalnej, naukę prawidłowego oddechu, wprowadzenie gestów Makaton, ćwiczenie gryzienia, żucia i połykania.

Skontaktuj się z nami!

Jeżeli poszukujesz profesjonalnej opieki i wsparcia dla swojego dziecka z Zespołem Downa, Baby & Mom Clinic jest miejscem stworzonym z myślą o Was. Nasz zespół specjalistów oferuje indywidualnie dostosowane programy terapeutyczne, które pomogą Twojemu dziecku osiągnąć najlepsze możliwe efekty. Dbamy o każdego pacjenta z największą troską i zaangażowaniem.

Nie czekaj, zadzwoń do nas lub napisz! Zacznijmy razem pracować nad lepszą przyszłością Twojego malucha.