Fizjoterapia dla dzieci, mam i kobiet – Warszawa

Plagiocefalia u niemowląt: jak rozpoznać i zapobiegać deformacjom czaszki?

Kształt głowy dziecka zmienia się. Dziecko przychodzące na świat drogami natury często ma spłaszczoną głowę co wiąże się z przechodzeniem przez kanał rodny. Kości czaski łączą ze sobą ciemiączka ora szwy, które są na tyle elestyczne i szerokie, że główka może bezinwazyjnie przecisnąć się przez kanał rodny.  W takich sytuacjach jeśli nie występuje żadna inna przeszkoda, która uniemożliwiałaby prawidłowy wzrost główki dziecka najczęściej jej kształt intensywnie, z tygodnia na tydzień zmienia się.

Występują sytuacje, kiedy kształt głowy wcale się nie zmienia lub jednostronne, asymetryczne spłaszczenia pojawia się w trakcie życia maluszka już po okresie noworodkowym. W takich przypadkach przyczyną plagiocefalii może być:

– kręcz szyi

– złamanie obojczyka lub uszkodzenie barku

– dysplazja biodra

– problemy ortopedyczne w obrębie kręgosłupa

– stopa końsko szpotawa lub inne wady stóp

– duży rozstęp mięśni prostych brzucha

– asymetria ułożeniowa

Często rodzice zadają pytanie czy są sposoby, aby zapobiegać spłaszczeniu główki? Lub co robić gdy takie spłaszczenie się pojawi? Kiedy udać się do fizjoterapeuty? 

Najprostszym sposobem, aby zapobiegać spłaszczeniu głowy niemowlaka jest zmiana pozycji ułożeniowej. Ważne jest, aby zmieniać stronę na którą układamy dziecko w łóżeczku i zachęcać do leżenia na brzuszku już od pierwszych dni życia. 

A co gdy dostrzeżemy u naszego malucha plagiocefalię? Warto ustalić tego przyczynę. Fizjoterapeuta podczas badania może sprawdzić czy nie istnieją żadne zaburzenia, które utrudniałyby prawidłowy wzrost i kształtowanie się główki. Jeśli istnieją jakieś trudności rozwojowe należy jak najszybciej wprowadzić terapię (najoptymalniej w trakcie pierwszych 3 miesięcy życia noworodka), aby przywrócić harmonijny rozwój ciała. Plagiocefalia nie jest więc przyczyną zaburzeń rozwojowych, jest ich skutkiem. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba zająć się właśnie nimi. Warto wspomnieć, że główka to nie tylko ta część gdzie będą rosły włosy! Główka to również twarz! O ile to co schowa się pod włosami w wieku późniejszym będzie niewidoczne, o tyle zniekształcenia twarzy nie da się tak łatwo ukryć. Względny estetyczne to nie wszystko, asymetryczna budowa twarzy może rzutować na problemy ze zgryzem, stawem skroniowo żuchwowym i problemy ortodontyczne.

Rodzicu zwróć zatem również uwagę na takie symptomy na twarzy jak:

– szpary oczne (powiekowe)

– wysokość guzów czołowych

– wielkość polików

– ustawienie kącików ust

– wielkość kątów żuchwy 

Czasami dochodzi do symetrycznego spłaszczenia główki po stronie potylicznej, co jest wynikiem leżenie na plecach przez większość czasu (brachiocefalia).  W takim przypadku szybko trzeba zaprzyjaźnić dziecko z leżeniem na brzuszku 😊