Koślawość stóp- fizjologia czy już patologia?
Częstym problem, który zauważają rodzice u swojego dziecka jest to jak ustawia stopy podczas chodzenia. Istotne jest to, że czworakujące czy jeszcze leżące dziecko też może wykazywać asymetryczne ustawienie, które ma znaczny wpływ na późniejszą jakość chodzenia, jest to rzadziej dostrzegane przez rodziców.
Odnosząc się do pierwszego zdania, kiedy zatem mówimy, że jest coś nie do końca dobrze w ustawieniu stóp dziecka stojącego czy chodzącego? Większość rodziców sięga zatem do lektury w postaci internetu i dowiaduje się, że koślawość stóp u dziecka to jest fizjologia, że to normalne zjawisko. Zgodnie z wytycznymi czekają do osiągnięcia 5, 6 roku życia. I co dalej? Okazuje się, że samo nie przeszło, że nikt nie wyciągnął czarodziejskiej różdżki i nie odczarował stóp naszego dziecka.
Analizując ustawienie stóp podczas stania i swobodnego kroczenia trzeba spojrzeć trochę szerzej. Ustawienie kolan, miednicy, a także najważniejszego organu osiowego czyli kręgosłupa oraz połączenia głowy z kręgosłupem szyjnym. Dopiero po przeanalizowaniu i przeprowadzeniu testów możemy stwierdzić jak duże jest ryzyko wystąpienia w przyszłości wad postawy. Specjalnie zostało tu użyte słowo WAD dlatego, że rzadko kiedy jest tak, że taki problem jest tylko w jednym miejscu, np. tylko niepoprawne ustawienie stóp.
Kolejnym elementem na co rodzice zwracają uwagą i z czym udają się do specjalisty jest chodzenie na palcach. W prawidłowym rozwoju dziecka nie ma miejsca nawet na chociażby miesięczne chodzenie na palcach bo dziecko dopiero co się nauczyło. Jest to umiejętność którą dziecko sobie nabyło w toku kompensacji problemów najprawdopodobniej w innym rejonie ciała niż stopy. Pozycja na palcach jest pozycją bardzo trudną wpływającą na napięcie całego ciała dlatego też nie możemy mówić, że dziecko staje na palach z powodu jakichś emocji. Także drogi rodzicu, jeżeli Twoje dziecko staje lub chodzi na palcach to powinna zaświecić się lampka, że nie jest to funkcja której od niego oczekujemy. Oczywiście jeżeli sięga po jakiś przedmiot na wysoką półkę to ma prawo tak na chwilę zrobić. Jeżeli dorosła osoba zacznie chodzić przez 10 minut na palcach to na pewno zda sobie sprawę jak trudna jest to pozycja i jak niepotrzebna dziecku.
Asymetria w ustawieniu stóp jest również zauważalna przez rodziców ale już w mniejszym stopniu. Rotacja zewnętrzna lub wewnętrzna jednej ze stóp, stopa płasko koślawa tylko po jednej stronie albo prowadzenie nogi po okręgu (koszenie jedną nogą). W tych przypadkach jest znaczne ryzyko powstania skoliozy u dziecka