Fizjoterapia dla dzieci, mam i kobiet – Warszawa

Aktywność fizyczna kobiet po porodzie

Ciąża i poród są bardzo trudnym czasem dla kobiet. W ich organizmie zachodzi wiele zmian związanych m.in. z działaniem hormonów.

Mówi się, że po porodzie naturalnym powrót do aktywności może nastąpić po ok. 6, a po cesarskim cięciu 12 tygodni po porodzie. 

Ogólnie mówiąc jest to tylko szeroko pojęta teoria. W praktyce natomiast dużo zależy od stanu napięcia mięśni dna miednicy. Często kobiety traktują powyższe wytyczne za pewniak i ślepo za tym podążają, chcąc szybko wrócić do utraconej w trakcie ciąży formy. Często dokłada się do tego frustracja i brak akceptacji własnego ciała. 

Rozpoczyna się trening fizyczny i niestety niesie to ze sobą kolejne problemy… 

Działanie hormonów w trakcie ciąży powoduje rozluźnianie się więzadeł i mięśni miednicy, których celem jest podtrzymywanie narządów miednicy mniejszej oraz kontrolowanie oddawania moczu czy stolca.  

Po porodzie pierwszym i najważniejszym krokiem jest zatem przywrócenie im utraconej elastyczności.  Przechodząc po okresie połogu od razu do intensywnych ćwiczeń fizycznych można nabawić się nietrzymania moczu czy obniżenia narządów rodnych.  

Wysiłek powinien zatem być kontrolowany, a co najważniejsze dobrze przemyślany i zaplanowany.

Wszędzie zazwyczaj czytamy o magicznych 6 i 12 tygodniach, a tymczasem mało kobiet zdaje sobie sprawę, że lekką i umiarkowaną aktywność fizyczną można rozpocząć już po porodzie!

Istnieją oczywiście pewne przeciwskazania medyczne, przy których nie powinno się podejmować aktywności, są to m.in. źle gojące się rany, krwotok, zapalenie żył głębokich, dlatego warto podczas pobytu na oddziale porozmawiać o tym z lekarzem.

Przez pierwsze 10 dni po porodzie macica najintensywniej się obkurcza, a poprzez odpowiednie ćwiczenia możemy ten proces wspomóc, dbając w ten sposób o prawidłową postawę ciała, zmniejszając ryzyko późniejszych problemów z nietrzymaniem moczu i podbudowując swoją kondycję psychiczną! 

Od drugiej doby po porodzie możemy zacząć wykonywać izometryczne napięcia mięśni dna miednicy. Ważne jest również uaktywnienie klatki piersiowej i przepony. Pamiętaj też, że dla zdrowia Twojej miednicy podstawa to postawa i to nad nią priorytetowo trzeba pracować po porodzie. 

W późniejszej fazie, tj. od 7 dni po porodzie możemy wykonywać ćwiczenia dobierając do nich różne pozycje wyjściowe, nie musimy robić już tego w leżeniu na plecach. Może to być w staniu, w klęku. Wykonujemy ćwiczenia, które poprawią pracę mięśni miednicy mniejszej, ćwiczenia które będą delikatnie aktywowały mięśnie brzucha, aby przyspieszyć wchłanianie się powłok brzusznych, ćwiczenia poprawiające postawę ciała i poprawiające samopoczucie.

Należy pamiętać, że spacer to również wysiłek fizyczny! Zatem w prosty sposób można zadbać o swoją kondycję wychodząc po prostu na spacer z niemowlakiem w wózku 😊

Jeśli nie jesteś pewna w jaki sposób możesz zadbać o swoje ciało po porodzie, aby przygotować je do treningu fizycznego lub jeśli chcesz się upewnić czy jest ono gotowe do takiego wysiłku po skończonym okresie połogu umów się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej.