Terapia NDT- Bobath Warszawa, Targówek

Kto stworzył podwaliny terapii?

Oferowana przez nas terapia metodą NDT-Bobath została zapoczątkowana w latach czterdziestych XX wieku w Londynie przez fizjoterapeutkę Bertę Bobath i jej męża Karela – neurologa. Metodę rozwijano i modyfikowano równocześnie ze zdobywanymi doświadczeniami praktycznymi i osiągnięciami wiedzy medycznej, głównie z zakresu neurofizjologii oraz obserwacji przebiegu prawidłowego i nieprawidłowego rozwoju ruchowego dzieci. W koncepcji NDT Bobath głównym punktem jest obserwacja i analiza możliwości oraz trudności w wykonywaniu ruchów, które uważa się za charakterystyczne w danym wieku. Wnikliwa obserwacja oraz analiza ruchu ma na celu określenie, co dziecko jest w stanie wykonać oraz jaka jest jakość wykonywanych ruchów. Zapoczątkowanie, wspomaganie przebiegu oraz prowadzenie ruchu – w ramach terapii metodą Bobath na Targówku – odbywa się rękoma terapeuty z tzw. punktów kluczowych do których należy głowa, obręcz barkowa i miednicza.

Zasady usprawniania według metody NDT- Bobath

Usprawnianie według Metody NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju. W związku z powyższym główne zasady usprawniania według koncepcji NDT-Bobath obejmują:

<>Terapia metodą Bobath na Targówku oparta jest na powyższych regułach, co zapewnia prawidłowy przebieg rehabilitacji
terapia bobath targówek

Jaki jest przebieg terapii?

W trakcie zajęć z dzieckiem fizjoterapeuta z Baby & Mom Clinic zwraca uwagę na ułożenie całego ciała dziecka. Każdy ruch  jest zaplanowany i celowy– terapeuta nadaje mu odpowiedni kierunek i w razie potrzeby stabilizuje. W miarę postępów rehabilitacji ćwiczenia odbywające się w ramach terapii Bobath na Targówku są modyfikowane Sesje ze specjalistą mają na celu przede wszystkim wypracowanie właściwych lub jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych schematów ruchu, przy jednoczesnym hamowaniu tych nieprawidłowych. Wyrównywana jest również dystrybucja napięcia mięśniowego. Dziecko stymulowane jest do osiągania nowych umiejętności ruchowych i ich kontrolowania.

Jakie jest zastosowanie metody Bobath?

Wszystkich zainteresowanych tą metodą rehabilitacji – zapraszamy do naszej kliniki na warszawskim Targówku i skorzystania z terapii opracowanej przez Bertę Bobath. Interdyscyplinarny zespół doświadczonych fizjoterapeutów i specjalistów Baby & Mom Clinic czeka na kontakt.